fbpx
Regionální kancelář: Petrohradská 893/34, 101 00 Praha - Vršovice
+420 257 171 717
kobzaj@psp.cz

Syrský Lynch

Syrský Lynch

Obávám se, že se nacházíme v historickém období, které pozdější historikové označí za období lynčování. Samozvaný soudce Lynch totiž nebezpečně přebírá vládu nad spravedlností.

Nechci se vracet k neexistujícím chemickým zbraním Saddáma Husaina. V posledních pár týdnech ale byl například premiér Fico mediálně lynčován po vraždě novináře Kuciaka a jeho přítelkyně, bez ukončení řádného vyšetřování, určení motivu a pachatele a bez rozhodnutí soudu.

Media se bleskově stala samozvaným žalobcem i soudcem. Podivný pokus o otravu agenta Skripala a jeho dcery (opět dvojitá oběť, z toho jedna nezúčastněná) přešel opět hladce do mediálního a diplomatického lynčování Ruska, opět bez jasných výsledků vyšetřování a právoplatného rozhodnutí soudu. Vydání Rusa Nikulina do USA bez ukončení odvolacího řízení soudu o azylu vzbuzuje přinejmenším pochyby, zda vůbec bylo zákonné.

Údajný chemický útok v Syrii spáchaný (pokud vůbec) bůh ví kým, byl důvodem, že se USA a jejich spojenci staly nejenom samozvanými žalobci a soudci, ale v tomto případě i katy. Zdá se, že snaha brát bezohlednou spravedlnost do svých rukou, bez ohledu na fakta a presumpci neviny, přichází nebezpečně do módy a z toho bychom měli mít oprávněný strach.

Otázkou totiž je, kdo bude další na řadě? Jako občan se mohu jen podivovat k čemu tedy je slovenská policie, britská MI 5, Scotland yard, Organizace pro nešíření chemických zbraní, Rada bezpečnosti OSN a další spousta podobných organizací? K čemu tedy máme OSN a další orgány, zřízené právě z toho důvodu, aby bylo zabráněno ozbrojeným konfliktům a byla dána možnost jednání? Jejich názor očividně pro některé novináře a dokonce zúčastněné státy nemá ani cenu papíru, na kterém je vytištěn.

Tags: